CCA

Sadbhavna Divas   was celebrated on 20.08.2015. Garlanding was done on statue of Late. Sh. Rajeev Gandhi. Some teachers and students participated in speech competition which was held in multi-purpose hall. The program was co-ordinated by Dr. Nidhi Nishcal, TGT(Hindi). Two students were selected for interesting and effective speech. Name of students are :

                       1.       Bushra Gaushi

                        2.       Arpan Gandhi 

 

 

Mathmatice Week was celebrated from 16.12.2014 to 22.12.2014 and the following events were organised during this period :

  

Math Seminar Dt. 16.12.2014

Deepshikha Soni

I

Anup Kumar

II

Nabeela Urus

III

 

Essay on Math Competition Dt. 17.12.2014

Bishwadeep Mukharjee

I

Deepshikha

II

Anu Anand

III

 

 

Poster Competition Dt. 17.12.2014

Nilofer Shaheen

I

Kamini Kumari

II

Rajshree Gupta

III

 

हिंदी पखवाड़ा (HINDI PAKHWADA)  was celebrated from 14.09.2014 to 28.09.2014. During this period following events were organized :

Swarachit Kavita pratiyogita on 14.09.2014

1st Position

2nd  Position

3rd Position

Seema Kumari, VIIB [Topic- Uljhan]

Deeksha Kumari, VIIA [Topic- Maa Hi Jeevan Hai]

Nishi Kumari, VIIA [Topic- Kalyug Aaya]

Laghu Katha pratiyogita on 15.09.2014

1st Position

2nd  Position

3rd Position

Deepsikha Soni, XA  [Topic- Kahani Kisan Ki]

Amen Kumar, VIIIA   [Topic- Ekta Hi Bal Hai]

Shiwani Kumari, VIIIA [Topic- Daan]

Nibandh pratiyogita on 17.09.2014 [Topic- Baar]

1st Position

2nd  Position

3rd Position

Aarti Kumari, VIIB

Tripti Bhagat VIIB

Kushi Kumari, VIIB

Aashu Bhashan pratiyogita on 18.09.2014

1st Position

2nd  Position

3rd Position

Deepsikha Soni, XA  

Jharna Bada, XA

Anil Kumar, XA

Sulekh pratiyogita on 20.09.2014

1st Position

2nd  Position

3rd Position

Tasswar Sufi, VIIB

Aditi Awashthi, XIA

Santosh Oraon, VIIIB

Bhashan pratiyogita on 21.09.2014

1st Position

1st Position

1st Position

Deepsikha Soni, XA  

Deepsikha Soni, XA  

Deepsikha Soni, XA  

 

JUNIOR CATEGORY HINDI QUIZ (02.02.2013)

S No Names of the Houses Name of the Participants Class Position Points
1 Udaygiri 'B' House     1st 138
   
   
   
2 Shiwalik 'B' House     2nd 132
   
   
   
3 Aravali 'B' House     3rd 124
   
   
   
4 Nilgiri 'B' House     4th 94
   
   

 

 

 SENIOR CATEGORY MATHEMATICS QUIZ (04.01.2013)

S No Names of the Houses Name of the Participants Class Position Points
1 Udaygiri 'A' House Anita Kumari  IX 1st 95
Ajay Tana Bhagat IX 'B'
Dashmi Kumari X 'A'
Anuj Kerketta X 'B'
Sucharita Roy Dakua XI (Sc.)
Apil Rajak XI (Sc.)
2 Nilgiri 'A' House Aditi Awasthi IX 'A' 2nd 90
Pawan Oraon IX 'B'
Sukurmila Kumari X 'A'
Amit Oraon X 'A'
Sumitra Kujur XI (Sc.)
Anem Lakra XI (Sc.)
3 Aravali 'A' House Phoolmani Kumari IX 'A' 3rd 86
Vijay Oraon IX 'A'
Ankita Kumari X 'B'
Dharmendra Oraon X 'B'
Priyanka Soni XI (Sv.)
   
4 Shiwalik 'A' House Simpal Kumari IX 'A' 4th 85
Vikash Kumar Lohra IX 'B'
Sudha Kumari X 'A'
Subhash Oraon X 'B'
Shabnam Khatoon  XI (Sc.)
Virendra Lohra XI (Sc.)

 

JUNIOR CATEGORY MATHEMATICS QUIZ (29.12.2012)

S No Names of the Houses Name of the Participants Class Position Points
1 Shiwalik 'B' House Saurabh Raj VI 'A' 1st  97
Madhu Kumari VI 'B'
Anup Kumar VII 'B'
Rajshri Gupta VII 'A'
Ajay Oraon VIII 'B'
Anita Kumari  VIII 'A'
2 Udayagiri 'B' House Prashant VI 'A' 2nd  93
Ritu Kumari VI 'B'
Firdaus Ansari VII 'A'
Shivani Kumari VII 'A'
Shubham Kumar VIII 'B'
Deepshikha Soni VIII 'B'
3 Nilgiri 'B' House Tasawwar Hussain VI 'B' 3rd  91
Divya Kumari VI 'B'
Anurag Kumar VII 'A'
Saroj Kumari VII 'B'
Roshan Kumar VIII 'B'
Nilam Kumari VIII 'B'
4 Aravali 'B' House Santosh Oraon VI 'A' 4th  88
Shruti Priya VI 'A'
Raju Ranjan Prajapati VII 'A'
Suman Kumari VII 'A'
Jitbahan Ravidas VIII 'A'
Nabeela Urus VIII 'A'

 

OPEN CATEGORY ENGLISH QUIZ (21.12.2012)

S No
Names of the Houses
Name of the Participants
Class & Sec.
Position Secured
Points Secured
01 Udayagiri House Deepshikha Soni VIII 'B' Ist 78
Sucharita Roy Dakua XI (Sc.)
Divya Kumari XI (Sc.)
Pawan Baraik XI (Voc.)
02 Aravali House Rajkumar Oraon XI (Sc.) IInd 75
Priyanka Soni XI (Sc.)
Rajkumar Oraon XI (Sc.)
03 Nilgiri House Mamta Kumari VIII 'A' IIIrd 70
Deepak Kujur VIII 'A'
Aditi Awasthi IX 'A'
Tamanna Parween XI (Sc.)
Sumitra Kujur XI (Sc.)
04 Shiwalik House Rajshri Gupta VII 'A' IIIrd 70
Simpal Kumari IX 'A'
Bhuneshwari Kumari XI (Comm.)

 

 

JUNIOR CATEGORY KAVITHA LEKHAN PRATIYOGITA (Hindi Pakhwara) 29.09.2012

S No Names of the Houses
Name of the Participants Class & Sec.
Position Secured
Points Secured
01   Arti Kumari VII 'B' Ist 45
02  Aravali 'B' Girls Nilofar Shaheen VII 'B' IInd 42
03  Nilgiri 'B' Girls Namrata Kumari VII 'B' IIIrd 39

 

JUNIOR CATEGORY NIBANDH LEKHAN PRATIYOGITA (Hindi Pakhwara) 25.09.2012

S No Names of the Houses
Name of the Participants Class & Sec.
Position Secured
Points Secured
01  Aravali 'B' Girls Medha Kumari VIII 'A' Ist 88
02  Aravali 'B' Girls Archana Rani Prasad  VIII 'B' IInd 87
03  Shiwalik 'B' Boys Vimal Bhagat VIII 'A' IIIrd 71

 

 

OPEN CATEGORY KAVITHA PAATH PRATIYOGITA (Hindi Pakhwara) 22.09.2012

S No Names of the Houses
Name of the Participants Class & Sec.
Position Secured
Points Secured
01   Anup Oraon VIII 'A' Ist 85
02   Anita Kumari   IInd 75
03   Abhinav Kumar   IIIrd 74

 

 

OPEN CATEGORY SULEHK PRATIYOGITA (Hindi Pakhwara) 18.09.2012

S No Names of the Houses
Name of the Participants Class & Sec.
Position Secured
Points Secured
01 Nilgiri 'A' Girls House Aditi Awasthi IX 'A' Ist 89
02   Savita Kumari VII 'A' IInd 78
03   Aman Kumar VII 'B' IIIrd 75

 

 

OPEN CATEGORY BHAJAN GAYAN PRATIYOGITA (Hindi Pakhwara) 14.09.2012

S No Names of the Houses
Name of the Participants Class & Sec.
Position Secured
Points Secured
01  Udaygiri 'B' Girls House Anem Gausi VIII 'B' Ist 78
02 Nilgiri 'A' Girls House Sumitra Kujur XI (Sc.) IInd 77
03  Nilgiri 'B' Girls House Amita Kumari VII 'B' IIIrd 62

 

SENIOR CATEGORY BHASHAN PRATIYOGITA (World Population Day) 11.07.2012

S No Names of the Houses Name of the Participants Class Position Points
1 Udaygiri 'A' House Divya Kumari XI (Sc.) 1st 333
Abhishek Kumar  
Indu Kumari IX 'A'
Pawan Baraik XI (Voc.)
2 Aravali 'A' House Tabbasum Khatoon IX 'A' 2nd 289
Sanjay Oraon XI (Com.)
Dharmveer Oraon XI
Priyanka Soni XI (Sc.)
3 Shiwalik 'A' House Sushmita Kumari   3rd 268
Nikki Kumari  
Virendra Oraon  
Punai Oraon XII (Sc.)
4 Nilgiri 'A' House Aditi Awasthi IX 'A' 4th 211
Suchita Turi IX 'A'
Hazrat Ansari XI (Sc.)