Games and Sports

Games and Sports

15

Details of student participation in Games, Sports and Co – Curricular activities at Cluster Level, Regional Level & National Level during year 2015-16

S . No.

Class

Name of the Students

Event

Venue

Nature of the participant

Position Secured

Cluster Level

Regional Level

National Level

SGFI

 

1

XI

Santosh Ram

Atheletics

JNV Saraikela

 YES

------- 

------- 

------- 

 

2

XI

Amit Kujur

Atheletics

JNV Saraikela

 YES

------- 

------- 

------- 

 

3

XII

Sanjay Kujur

Atheletics

JNV Saraikela

 YES

 YES

 YES

------- 

 

4

XI

Chandar Bhagat

Atheletics

JNV Saraikela

 YES

------- 

------- 

------- 

 

5

IX

Hamant Kujur

Atheletics

JNV Saraikela

 YES

------- 

------- 

------- 

 

6

IX

Dharmendra Oraon

Atheletics

JNV Saraikela

 YES

------- 

------- 

------- 

 

7

IX

Aman Oraon

Atheletics

JNV Saraikela

 YES

------- 

------- 

------- 

 

8

IX

Pawan Oraon

Atheletics

JNV Saraikela

 YES

------- 

------- 

------- 

 

9

VIII

Sundeep Bara

Atheletics

JNV Saraikela

 YES

------- 

------- 

------- 

 

10

VIII

Bilendra Oraon

Atheletics

JNV Saraikela

 YES

------- 

------- 

------- 

 

11

VIII

Bijay Oraon

Atheletics

JNV Saraikela

 YES

------- 

------- 

------- 

 

12

VIII

Amit Kujur

Atheletics

JNV Saraikela

 YES

------- 

------- 

------- 

 

13

XII

Ajay Tana Bhagat

Atheletics

JNV Garwaha

 YES

YES

YES

------- 

 

14

XI

Ravi Kant Oraon

Atheletics

JNV Garwaha

 YES

YES

YES

YES

 

15

XI

Sandeep Oraon

Atheletics

JNV Garwaha

 YES

------- 

YES

YES

 

16

XII

Suhir Purti

Atheletics

JNV Garwaha

 YES

YES

YES

------- 

 

17

IX

Anand Oraon

Atheletics

JNV Garwaha

 YES

YES

------- 

------- 

 

18

IX

Paikam Mahli

Atheletics

JNV Garwaha

 YES

YES

------- 

------- 

 

19

X

Rahul Kumar Oraon

Atheletics

JNV Garwaha

 YES

YES

YES

YES

 

20

IX

Indrajit Tana Bhagat

Atheletics

JNV Garwaha

 YES

YES

YES

------- 

 

21

IX

Sourav Raj

Atheletics

JNV Garwaha

 YES

YES

------- 

------- 

 

22

VIII

Sanjay Oraon

Atheletics

JNV Garwaha

 YES

YES

------- 

------- 

 

23

VIII

Amit Minz

Atheletics

JNV Garwaha

 YES

YES

------- 

------- 

 

24

VIII

Sonu Oraon

Atheletics

JNV Garwaha

 YES

YES

YES

------- 

 

25

XI

Subham Minz

Yoga

JNV E Singh Bhoom

 YES

------- 

------- 

------- 

 

26

IX

Nanhe Chanchal

Yoga

JNV E Singh Bhoom

 YES

YES

------- 

------- 

 

27

X

Saket Shurya

Yoga

JNV E Singh Bhoom

 YES

------- 

------- 

------- 

 

28

VIII

Hemant Kumar Ravi

Yoga

JNV E Singh Bhoom

 YES

------- 

------- 

------- 

 

29

VIII

Akash Kuamr Sahu

Yoga

JNV E Singh Bhoom

 YES

YES

------- 

------- 

 

30

VIII

Sujit Ram

Yoga

JNV E Singh Bhoom

 YES

------- 

------- 

------- 

 

31

XI

Deepak Kujur

Basket Ball

JNV E Singh Bhoom

 YES

------- 

------- 

------- 

 

32

XI

Ranjan Oraon

Basket Ball

JNV E Singh Bhoom

 YES

------- 

------- 

------- 

 

33

XI

Shyam Tana Bhagat

Basket Ball

JNV E Singh Bhoom

 YES

------- 

------- 

------- 

 

34

X

Md Nashim

Basket Ball

JNV E Singh Bhoom

 YES

------- 

------- 

------- 

 

35

IX

Ashirwad Suman

Basket Ball

JNV E Singh Bhoom

 YES

------- 

------- 

------- 

 

36

IX

Anshu Kumari

Basket Ball

JNV E Singh Bhoom

 YES

------- 

------- 

------- 

 

37

IX

Raphil Minz

Basket Ball

JNV E Singh Bhoom

 YES

------- 

------- 

------- 

 

38

VIII

Mukesh Oraon

Basket Ball

JNV E Singh Bhoom

 YES

------- 

------- 

------- 

 

39

VIII

Manih Oraon

Basket Ball

JNV E Singh Bhoom

 YES

------- 

------- 

------- 

 

40

VIII

Rohit Oraon

Basket Ball

JNV E Singh Bhoom

 YES

------- 

------- 

------- 

 

41

XII

Vijay Oraon

Football

JNV Ranchi

 YES

YES

YES

------- 

 

42

XI

Vinod Oraon

Football

JNV Ranchi

 YES

YES

------- 

------- 

 

43

XII

Sakndar Oraon

Football

JNV Ranchi

 YES

YES

YES

------- 

 

44

X

Hullash Ganjhu

Football

JNV Ranchi

 YES

------- 

------- 

------- 

 

45

X

Irfan Ansari

Football

JNV Ranchi

 YES

YES

------- 

------- 

 

46

IX

Santosh Oraon

Football

JNV Ranchi

 YES

YES

------- 

------- 

 

47

IX

Manoj Oraon

Football

JNV Ranchi

 YES

YES

------- 

------- 

 

48

XI

Amit Bhagat

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

49

XI

Amit Rajan

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

50

X

Ranjeet Kishan

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

51

X

Pawan Ram

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

52

X

Akshay Ravidas

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

53

X

Laldeo Oraon

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

54

VIII

Himanshu Ranjan

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

55

VIII

Nikhil Kumar

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

56

VIII

Niroj Kumar

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

57

XII

Dinesh Paswan

Volleybell

JNV Latehar

 YES

YES

------- 

------- 

 

58

XII

Biren Komal Baxla

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

59

XI

Ujjwal Oraon

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

60

XI

Sagar Lohar

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

61

IX

Aditya Bakhla

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

62

IX

Krishna Oraon

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

63

IX

Parameshwar Manghi

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

64

IX

Vijay Lohara

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

65

VIII

Indrajeet Munda

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

66

VIII

Sukhnath Oraon

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

67

VIII

Dilkash Hussain

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

68

XI

Abhishek Oraon

Volleybell

JNV Latehar

 YES

YES

YES

------- 

 

69

XI

Ankit Oraon

Volleybell

JNV Latehar

 YES

YES

YES

------- 

 

70

X

Anurag Oraon

Volleybell

JNV Latehar

 YES

YES

YES

YES

 

71

IX

Tapas Deo Mahto

Volleybell

JNV Latehar

 YES

YES

YES

------- 

 

72

VIII

Rupesh Kumar

Volleybell

JNV Latehar

 YES

------- 

------- 

------- 

 

73

VIII

Ritesh kumar

Volleybell

JNV Latehar

 YES

YES

------- 

------- 

 

74

XII

Vijay Oraon

Chess

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

75

XII

Ful Keswar

Chess

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

76

XI

Pankaj Mahto

Chess

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

77

XI

Ram Oraon

Chess

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

78

X

Suraj Oraon

Chess

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

79

X

Abhishek oraon

Chess

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

80

IX

Zubair Asraf

Chess

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

81

X

Subhas Munda

Chess

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

82

VII

Ashmit Deep

Chess

JNV Lohardaga

 YES

YES

------- 

------- 

 

83

VII

Yogesh Kujur

Chess

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

84

VII

Suraj Oraon

Chess

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

85

VIII

Rupender Oraon

Chess

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

86

X

Rounak Bhagat

Chess

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

87

X

Manish Minz

T.T

JNV Simdega

 YES

------- 

------- 

------- 

 

88

X

Anish Alom

T.T

JNV Simdega

 YES

------- 

------- 

------- 

 

89

X

Alok Kumar

T.T

JNV Simdega

 YES

------- 

------- 

------- 

 

90

VIII

Abhishek Kumar

T.T

JNV Simdega

 YES

------- 

------- 

------- 

 

91

VIII

Manish Tirki

T.T

JNV Simdega

 YES

------- 

------- 

------- 

 

92

XI

Ravikant Oraon

Cricket

JNV Simdega

 YES

YES

------- 

------- 

 

93

XI

Abhilash Kumar

Cricket

JNV Simdega

 YES

YES

------- 

------- 

 

94

XI

Ashish Kumar

Cricket

JNV Simdega

 YES

------- 

------- 

------- 

 

95

X

Abhinav Prasant Ravi

Cricket

JNV Simdega

 YES

YES

YES

YES

 

96

X

Sandeep Baitha

Cricket

JNV Simdega

 YES

YES

------- 

------- 

 

97

IX

Chandra Prakash Oraon

Cricket

JNV Simdega

 YES

------- 

------- 

------- 

 

98

VIII

Prasanjit Singh

Cricket

JNV Simdega

 YES

------- 

------- 

------- 

 

99

VII

Gautam Singh

Cricket

JNV Simdega

 YES

YES

------- 

------- 

 

100

VII

Suman Bhagat

Cricket

JNV Simdega

 YES

------- 

------- 

------- 

 

101

X

Salman Ashraf

Kabaddi

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

102

X

Suraj Oraon

Kabaddi

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

103

X

Tufani Oraon

Kabaddi

JNV Lohardaga

 YES

YES

------- 

------- 

 

104

X

Anup Oraon

Kabaddi

JNV Lohardaga

 YES

YES

------- 

------- 

 

105

X

Rajesh kherwar

Kabaddi

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

106

X

Amit Kumar Oraon

Kabaddi

JNV Lohardaga

 YES

YES

------- 

------- 

 

107

VII

Vinod Lohara

Kabaddi

JNV Lohardaga

 YES

YES

------- 

------- 

 

108

VII

Subhash Oraon

Kabaddi

JNV Lohardaga

 YES

YES

------- 

------- 

 

109

VII

Suraj Oraon

Kabaddi

JNV Lohardaga

 YES

------- 

------- 

------- 

 

110

XI

Shyam Tana Bhagat

Archery

JNV Gumla

 YES

YES

YES

------- 

 

111

IX

Ritesh kumar

Archery

JNV Gumla

------- 

YES

YES

------- 

 

112

IX

Faizan Ashraf

Archery

JNV Gumla

------- 

YES

YES

------- 

 

113

IX

Parash Mahto

Archery

JNV Gumla

------- 

YES

YES

------- 

 

114

IX

Manoj Ram

Archery

JNV Gumla

------- 

YES

YES

------- 

 

115

VII

Rohit Oraon

Archery

JNV Gumla

------- 

YES

YES

------- 

 

116

VIII

Samir Bhagat

Archery

JNV Gumla

------- 

YES

YES

------- 

 

117

VIII

Sonu Oraon

Archery

JNV Gumla

------- 

YES

YES

------- 

 

118

VIII

Bilendar Oraon

Archery

JNV Gumla

------- 

YES

YES

------- 

 

119

XI

Santosh Kumar Sahu

Wresting

JNV Latehar

YES

------- 

------- 

------- 

 

120

XI

Chandradeep

Wresting

JNV Latehar

YES

------- 

------- 

------- 

 

121

XI

Amit Kumar

Wresting

JNV Latehar

YES

------- 

------- 

------- 

 

122

X

Rajesh kherwar

Wresting

JNV Latehar

YES

------- 

------- 

------- 

 

123

X

Niraj Passowan

Wresting

JNV Latehar

YES

------- 

------- 

------- 

 

124

X

Rajeev Bhagat

Wresting

JNV Latehar

YES

------- 

------- 

------- 

 

125

X

Arvind Khalkho

Hookey

JNV Ranchi

------- 

YES

------- 

------- 

 

126

X

Vipul Kumar

Hookey

JNV Ranchi

------- 

YES

------- 

------- 

 

127

XII

Alok Manjhi

Hookey

JNV Ranchi

------- 

YES

YES

------- 

 

128

XII

Jiwan Kiro

Hookey

JNV Ranchi

------- 

YES

YES

------- 

 

129

X

Luxmi Narayan

Hookey

JNV Ranchi

------- 

YES

------- 

------- 

 

130

X

Anup Kumar Ravi

Hookey

JNV Ranchi

------- 

YES

------- 

------- 

 

131

X

Rahul Kumar Oraon

Hookey

JNV Ranchi

------- 

YES

------- 

------- 

22

132

VIII

Simran Oraon

Kho Kho

JNV Garhawa

YES

YES

YES

YES

 

133

VIII

Saraswati Panna

Kho Kho

JNV Garhawa

YES

YES

YES

------- 

 

134

VIII

Smriti Lakra

Kho Kho

JNV Garhawa

YES

------- 

------- 

------- 

 

135

VIII

Sanjita Kumari

Kho Kho

JNV Garhawa

YES

------- 

------- 

------- 

 

136

VIII

Pritha Yadav

Yoga

JNV E Singh Bhoom

YES

------- 

------- 

------- 

 

137

VIII

Santoshi Kumari

Yoga

JNV E Singh Bhoom

YES

YES

------- 

------- 

 

138

VIII

Jyoti Ram

Yoga

JNV E Singh Bhoom

YES

------- 

------- 

------- 

 

139

VIII

Sita Kumari

Yoga

JNV E Singh Bhoom

YES

------- 

------- 

------- 

 

140

VIII

Arti Kumari

Chess

JNV Lohardaga

YES

------- 

------- 

------- 

 

141

VIII

Jyotsna Kumari

Chess

JNV Lohardaga

YES

YES

------- 

------- 

 

142

VIII

Tanu Kumari

Chess

JNV Lohardaga

YES

------- 

------- 

------- 

 

143

VIII

Suman Oraon

Kabaddi

JNV Lohardaga

YES

YES

------- 

------- 

 

144

VIII

Sita Kumari

Kabaddi

JNV Lohardaga

YES

YES

------- 

------- 

 

145

VIII

Rekha Kumari

Kabaddi

JNV Lohardaga

YES

YES

YES

------- 

 

146

VIII

Sunita Kumari

Kabaddi

JNV Lohardaga

YES

------- 

------- 

------- 

 

147

VIII

Sujata Kumari

Kabaddi

JNV Lohardaga

YES

------- 

------- 

------- 

 

148

VIII

Manisha Kumari

Kabaddi

JNV Lohardaga

YES

------- 

------- 

------- 

 

149

VIII

Charidti Kumari

Kabaddi

JNV Lohardaga

YES

------- 

------- 

------- 

 

150

VIII

Khusboo Kumari

Kabaddi

JNV Lohardaga

YES

------- 

------- 

------- 

 

151

VIII

Seema Kumari

Kabaddi

JNV Lohardaga

YES

------- 

------- 

------- 

 

152

VIII

Diksha Kumari

Basket Ball

JNV Latehar

YES

YES

------- 

------- 

 

153

VIII

Nisha Kumari

Basket Ball

JNV Latehar

YES

------- 

------- 

------- 

 

154

VIII

Vijay Laxmi

Basket Ball

JNV Latehar

YES

------- 

------- 

------- 

 

155

VIII

Tripti Bhagat

Basket Ball

JNV Latehar

YES

------- 

------- 

------- 

 

156

VIII

Khushi Kumari

Basket Ball

JNV Latehar

YES

------- 

------- 

------- 

 

157

VII

Amisha Oraon

Kho Kho

JNV Garhwa

YES

------- 

------- 

------- 

 

158

VII

Arti Kumari

Handball

JNV Latehar

YES

YES

------- 

------- 

 

159

VII

Chanchla

Handball

JNV Latehar

YES

YES

------- 

------- 

 

160

VII

Anima Turi

Handball

JNV Latehar

YES

YES

------- 

------- 

 

161

VII

Ansu Ram

Yoga

JNV E Singh Bhoom

YES

YES

------- 

------- 

 

162

VII

Mehwish Fayaz

Kabaddi

JNV Lohardaga

YES

------- 

------- 

------- 

 

163

IX

Snobeer Shafi

Kabaddi

JNV Lohardaga

YES

YES

------- 

------- 

 

164

IX

Malti Kumari

Handball

JNV Latehar

YES

YES

------- 

------- 

 

165

IX

Ankita Kumari

Handball

JNV Latehar

YES

------- 

------- 

------- 

 

166

IX

Dipti Sony

Chess

JNV Lohardaga

YES

------- 

------- 

------- 

 

167

IX

Sadaf Parween

Handball

JNV Latehar

YES

YES

------- 

------- 

 

168

IX

Shashi Bhusan Kujur

Handball

JNV Latehar

YES

YES

------- 

------- 

 

169

IX

Raymuni Kumari

Handball

JNV Latehar

YES

YES

------- 

------- 

 

170

IX

Shruti Priya

Handball

JNV Latehar

YES

YES

------- 

------- 

 

171

XI

Jharana Bara

Handball

JNV Latehar

YES

YES

------- 

------- 

 

172

IX

Veena Kumari

Handball

JNV Latehar

YES

------- 

------- 

------- 

 

173

IX

Ritu Kumari

Kho Kho

JNV Garhwa

YES

YES

YES

------- 

 

174

IX

Saloni Kumari

Chess

JNV Lohardaga

YES

------- 

------- 

------- 

 

175

XI

Pushpa Kumari

Archery

JNV Gumla

------- 

YES

YES

YES

 

176

X

Amita Kumari

Archery

JNV Gumla

------- 

YES

YES

------- 

 

177

X

Puja Panna

Archery

JNV Gumla

------- 

YES

YES

YES

 

178

XI

Sudha Kumari

Archery

JNV Gumla

------- 

YES

YES

------- 

 

179

X

Silwanti Kumari

Kho Kho

JNV Garhwa

YES

YES

------- 

------- 

 

180

X

Sushma Kumari

Kho Kho

JNV Garhwa

YES

YES

YES

------- 

 

181

X

Namrata Kumari

Chess

JNV Lohardaga

YES

------- 

------- 

------- 

 

182

XI

Abha Pana

Handball

JNV Latehar

YES

------- 

------- 

------- 

 

183

XI

Niru Pushpa Kujur

Basket Ball

JNV Latehar

YES

------- 

------- 

------- 

 

184

XII

Sona Kumari

Kho Kho

JNV Garhwa

YES

YES

YES

------- 

 

185

XII

Primika Minz

Kho Kho

JNV Garhwa

YES

YES

YES

------- 

 

 

 

 

15.

Details of student participation in Games, Sports and Co – Curricular activities at Cluster Level, Regional Level & National Level during year 2014-15

 

Class

Name of the Students

Event

Venue

Nature of the participant

Position Secured

Cluster Level

Regional Level

National Level

 XII

 Rinku Oraon

 Archery

 JNV Lohardaga

------- 

 YES

 

 

 X

 Shyam Tana Bhagat

  Archery

 JNV Lohardaga

 ------- 

  YES

 

 

 XII

 Munna Mahli

 Archery

 JNV Lohardaga

 -------  

  YES

 

 

 XI

 Sanjay Kujur

 Atheletics

 JNV Saraikela

 YES

 YES

 

 

 XI

 Budheshwar Oraon

  Atheletics

 JNV Saraikela

 YES

  ------- 

 

 

XI

Suchit Oraon

  Atheletics

 JNV Saraikela

 YES

  ------- 

   

XI

Vijay Oraon

  Atheletics

 JNV Saraikela

 YES

YES

   

IX

Tufani Oraon

  Atheletics

 JNV Saraikela

 YES

  ------- 

 

 

X

Santosh Ram

  Atheletics

 JNV Saraikela

 YES

  ------- 

 

 

X

Deepak Oraon

  Atheletics

 JNV Saraikela

 YES

  ------- 

 

 

VIII

Arbin Oraon

  Atheletics

 JNV Saraikela

 YES

  ------- 

 

 

VIII

Aman Oraon

  Atheletics

 JNV Saraikela

 YES

  ------- 

 

 

VIII

Prem Oraon

  Atheletics

 JNV Saraikela

 YES

  ------- 

 

 

VII

Mukesh Oraon

  Atheletics

 JNV Saraikela

 YES

  ------- 

 

 

XI

Sangla Oraon

Football

JNV Ranchi

YES

YES

 

 

XI

Ajay Bhagat

Football

JNV Ranchi

YES

-------

 

 

XI

Sanjay Turi

Football

JNV Ranchi

YES

-------

 

 

IX

Hulash Ganjhu

Football

JNV Ranchi

YES

YES

 

 

X

Vinod Oraon

Football

JNV Ranchi

YES

YES

 

 

XI

Nitish Oroan

Vollyball

JNV Ranchi

YES

-------